logo
image 01
image 02
image 03

Korning Nørremark 37, 8700 Horsens

LYSTEJENDOM PÅ CA. 7,8 HA BELIGGENDE VEST FOR HORSENS


Lystejendommen "Elmelund" på ca. 7,8 ha. er beliggende ca. 8 km vest for Horsens, mellem Korning og Hatting. Herfra er blot ca. 2 km til Korning, hvor der findes daginstitution og skole. Derudover er der ca. 4 km til indkøbsmuligheder i Hatting.

"Elmelund" består af et stuehus på 239 m2 boligareal fordelt på 1½ plan. I stueetagen findes bl.a. entré, køkken/alrum med udgang til sydvendt udestue, to stuer samt soveværelse, walk-in closet, gæstetoilet, badeværelse samt en praktisk baggang med grovkøkken og vaskerum. På 1. salen findes yderligere 3 værelser.  Fra udestuen er der udsigt og adgang til ejendommens haveanlæg.

I stuehuset har man desuden indrettet en særskilt lejlighed i en tilbygning, som rummer entré, køkken, stue, soveværelse samt badeværelse i stueplan. Derudover er der et depotrum/værelse på 1. salen, som ikke indgår i beboelsesarealet. 

Til ejendommen er der i alt 795 m2 udhusbygninger, som bl.a. består af et maskinhus, garage- og lagerbygning, en hestestald med 7 bokse, bygning med indrettet gildesal, spillerum og toiletforhold - og mere til!

Jordarealet på i alt ca. 7,8 ha består af ca. 2,5 ha. agerjord samt ca. 3,0 ha. græs- og engareal. Restarealet går fra til bygningsparcel med gårdsplads, haveanlæg samt vejareal.


BEMÆRK  !!!!! ................. BESTILLING AF FREMVISNING / SALGSVURDERING FREDAGE EFTER KL. 14 VIL FØRST EKSPEDERES AF KONTORET FØRSTKOMMENDE HVERDAG.

BEMÆRK  !!!!!...................DER ER FERIELUKKET I UGE 29 OG 30, vi er tilbage mandag d. 27. juli 2026. 
Økonomi
Pris
3.295.000 kr.
Ejerudgifter pr. md.
2.647 kr.
Ejendomsmæglerfirmaet Riishøj
Ejendomsmæglerfirmaet Riishøj
Nyeste
Kom forrest i køen til nye og spændende ejendomme
Tilmeld dig vores køberkartotek og kom forrest i køen til nye og spændende ejendomme.
Dette site er beskyttet af reCAPTCHA og Google’s privatlivspolitik og servicevilkår gælder.